!Pomorskie…Poznaj nasz region rowerem i z wody

Turystyka kajakowa i rowerowa stają  się z każdym rokiem bardziej dostępne i przede wszystkim…. przyjemne. Zdecydowanie wpływ na to mają inwestycje w ścieżki rowerowe, przystanie i infrastrukturę, czy nawet coraz atrakcyjniejsza baza noclegowa i oferta gastronomiczna. Pomorskie ma jeszcze jeden wyjątkowy atut – długość szlaków i ich atrakcyjność nie ma sobie równych w Polsce (2300 km szlaków kajakowych, 30 spławnych rzek, jeziora i dostęp do morza). Kto nie był na Słupi, Raduni , Brdzie czy Szkarpawie powinien jak najszybciej nadrobić zaległości  i  poznać nasz region rowerem i z wody!


Bory Tucholskie i Brda (foto: pomorskie.travel)

Bory Tucholskie – to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, obejmujący około 3 tysięcy kilometrów kwadratowych porośniętych głównie drzewami iglastymi z sosną na czele. Atrakcyjności krajobrazowej dodaje mu urozmaicona rzeźba terenu z bogatą siecią wodną. Część borów objęta została ochroną prawną i stanowi obecnie park narodowy.
Korzystając z dobrej infrastruktury turystycznej proponujemy bliższe poznanie tej ciekawej krainy z pokładu kajaka lub jadąc rowerem po jednym z ośmiu szlaków (w tym 4 szlaki Kaszubskiej Marszruty; Czarny, Czerwony, Zielony, Żółty)
Niezapomnianych wrażeń dostarczy spływ rzeka Brdą. Dobre oznakowanie oraz towarzysząca infrastruktura turystyczna czynią z ją jedną z najlepiej zagospodarowanych rzek Polski.

Kajaki: pomorskie.travel/Brda wypoczynek w labiryntach natury
zobacz na mapie: pomorskie.travel/labirynt natury

Rowery: pomorskie.travel/Aktywnie Rower Bory Tucholskie


Kaszuby (foto: pomorskie.travel)

Kaszuby – Zespoły folklorystyczne, charakterystyczny strój, kolory, które przyprawiają o zawrót głowy, do tego język kaszubski, pielęgnowany z pokolenia na pokolenie oraz wyjątkowe ukształtowanie terenu od brzegu morza przez jeziora do lesistych terenów regionu Pomorskiego. Takie są właśnie Kaszuby!

Prawie jak w Szwajcarii… ale na Kaszubach!
Amatorzy górskiej jazdy zapewne upodobają sobie kaszubskie wzgórza w okolicach Kartuz i Chmielna. Tutejsze trasy rowerowe prowadzą przez najpiękniejsze rejony Szwajcarii Kaszubskiej. Nierzadko przybierają niemal górski charakter, to też widoki na rozległe leśne połacie i malownicze jeziora zapierają dech w piersiach. W zachodniej części Kaszub, między Bytowem a Słupskiem warto odbyć wycieczkę szlakiem rowerowym przez Park Krajobrazowy Doliny Słupi, którego główną atrakcją są unikalne w skali Europy elektrownie wodne. Natomiast najważniejszym szlakiem okolic Słupska jest Pierścień Gryfitów, obejmujący m.in. fragment Krainy w Kratę ze swoją stolicą Swołowem, nazwaną Pomorską Wsią Dziedzictwa Kulturowego. Szlak doskonale przybliża budownictwo regionalne tamtych stron, z charakterystycznymi chatami o konstrukcji szkieletowej.

Mówiąc o atrakcjach Kaszub nie sposób nie wspomnieć o kajakach i markowym produkcie turystyki kajakowej jakim jest Kółko Raduńskie. Szlak należy do najatrakcyjniejszych tras kajakowych w Polsce, wiedzie przez kilkanaście malowniczych akwenów połączonych ze sobą kanałami, tworząc 40 – kilometrową pętlę. Posiada również dobrą bazę noclegową i gastronomiczną, przy jeziorach zlokalizowane są liczne ośrodki wypoczynkowe, stanice wodne i przystanie. Wypływająca z jezior kaszubskich Radunia to prawdziwy raj dla wodniaków. Rzeka stanowi popularny produkt turystyczny, który oprócz spływów oferuje także zwiedzanie elektrowni wodnych. Warunki na rzece są bardzo urozmaicone: górny bieg jest stosunkowo łatwy, środkowy bieg ma typowo górski charakter, natomiast dolny jest uciążliwy i najmniej popularny.

Kajaki: pomorskie.travel/Szlak Koła Raduńskiego
Zobacz na mapie: pomorskie.travel/Koło Raduńskie

Rowery: pomorskie.travel/Koło Raduńskie Na Rowerze


ŚLUZA GDAŃSKA GŁOWA (foto: pomorskie.travel)

Niespotykany nigdzie indziej w Polsce prawie całkowicie płaski teren, tak jesteśmy na Żuławach. Jadąc po terenach delty królowej polskich rzek – Wisły można jak okiem sięgnąć oglądać różnobarwne prostokątne pola, tylko od czasu do czasu urozmaicone wierzbami pochylającymi się pod kanałami. Jednak to, co wydaje się proste i monotonne jest w rzeczywistości krainą zaskakującą dynamiką oraz idealną współpracą człowieka z naturą.
Jest cos jeszcze co od kilku lat charakteryzuje tę część Pomorskiego, to Pętla Żuławska.

To atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. To 303 km niezapomnianej przygody, którą można przeżyć płynąc kajakiem, jachtem, łodzią motorową lub hausbotem.
Wspomniany wcześniej płaski teren doskonale nadaję się także to turystyki rowerowej, a szlakiem który na pewno polecamy jest Szlak Mennonitów, stanowiący oś rozwoju turystyki na tym niezwykłym terenie. Obejmuje miejscowości, które obrazują dziedzictwo kulturowe Żuław oraz dzieje osadnictwa na obszarze delty Wisły. Najcenniejszymi obiektami na szlaku są unikalne domy podcieniowe, gotyckie kościółki, tzw. zagrody holenderskie oraz reliktowe już cmentarze mennonickie.

Woda: pomorskie.travel/Na Wodzie Pętla ŻuŁawska
zobacz mapę: pomorskie.travel/Pętla

Rowery: pomorskie.travel/Okolice Sztutowa i Kątów Rybackich


Wierzyca (foto: pomorskie.travel )

Kociewie – łagodna kraina, tak sami Kociewiacy określają swój region. Ale my tutaj przyjechaliśmy aktywnie (ale i łagodnie) spędzić czas. Do dyspozycji dostajemy bardzo dobrze rozwiniętą sieć szlaków rowerowych o różnej skali trudności. Kilkanaście szlaków łączy się w rozbudowaną sieć o łącznej długości ponad 1000 km. Z rowerów przesiadamy się z kajak. „Wierzyca – nurty natury, nurty kultury” to produkt turystyki kajakowej z Kociewia. Szlak oprócz walorów przyrodniczych prezentuje również dziedzictwo kulturowe Kociewia. Na szlaku znajdują się liczne atrakcje historyczne: elektrownie wodne m.in. w Czarnocińskich Piecach, Klinczu, Owidzu, katedra w Pelplinie, ruina warowni krzyżackiej w Zamku Kiszewskim, kościół pocysterski w Pogódkach, zamek krzyżacki w Gniewie oraz zabytki Skarszew i Starogardu Gdańskiego.

Kajaki pomorskie.travel/Kociewie Na Wodzie
Zobacz mapę: pomorskie.travel/Kociewie
Rowery: pomorskie.travel/W Dolinie Wierzycy i Wietcisy


Ustka (foto: pomorskie.travel)

Ziemia Słupska – to jeden z najciekawszych turystycznie regionów w Polsce. Zarówno sam Słupsk, miasto o siedemsetletniej historii, inne ciekawe miejsca, a także bliskość morza, sprawiają, że coraz więcej turystów wybiera Ziemię Słupską (nie wszyscy jeszcze wiedzą że jest częścią Kaszub) jako cel swoich podróży. Między Bytowem a Słupskiem warto odbyć wycieczkę szlakiem rowerowym przez Park Krajobrazowy Doliny Słupi, którego główną atrakcją są unikalne w skali Europy elektrownie wodne. Natomiast najważniejszym szlakiem okolic Słupska jest Pierścień Gryfitów, obejmujący m.in. fragment Krainy w Kratę ze swoją stolicą Swołowem, nazwaną Pomorską Wsią Dziedzictwa Kulturowego. Szlak doskonale przybliża budownictwo regionalne tamtych stron, z charakterystycznymi chatami o konstrukcji szkieletowej. Z rowerów przesiadamy się do kajaków. Jednym z wiodących produktów turystyki kajakowej w Województwie Pomorskim jest „Słupia – rzeka z prądem”. Na jego atrakcyjność składa się nie tylko liczący 133 km szlak wodny, ale również unikalne w skali Europy elektrownie wodne, które udostępnione są do zwiedzania. Dodatkową atrakcją, są tzw. kamienie papieskie, ustawione wzdłuż rzeki na pamiątkę spływu jaki odbył w 1964 r. ksiądz Karol Wojtyła ze swoimi studentami. Szlak posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę, znajdują się tu wiaty i przystanie kajakowe, nie brakuje bazy noclegowej i gastronomicznej (ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe, agroturystyka). Słupia jest też doskonale oznakowana, na trasie znajduje się blisko 200 znaków i tablic informacyjnych. W okolicach Słupi interesującymi szlakami kajakowymi są jeszcze rzeki Wieprza, Łupawa i Skotawa.

Kajaki pomorskie.travel/Słupia Płyniemy
Zobacz mapę: pomorskie.travel/Słupia
Rowery pomorskie.travel/Słupia Na Rowerze

Jeśli czujecie niedosyt zapraszamy po więcej na stronę

 

 


KASZUBY: SULĘCZYNO I OKOLICE NA ROWERZE I KAJAKIEM 

Nazwa trasy: Trasa 1 brązowa „Parchowo”

Opis: Świetna trasa na całodzienną, rodzinną wyprawę. Trochę przeszkód na rzece oraz mocny podjazd na początku etapu rowerowego urozmaici wypad, który kończy się jednak komfortowym, twardym i płaskim odcinkiem rowerowym. Przy moście Parchowo Leśniczówka można urządzić sobie piknik z ogniskiem.

Start i meta: Sulęczyno, Kajlandia
Dystans: 7 km kajakiem + 9 km rowerem
Czas wycieczki: ok. 5 godz.
Trudność: łatwa/średnia
Atrakcje: kręta, malownicza rzeka, łabędzie, jeziorka i mokradła na trasie rowerowej

Etap I. KajakiKajlandia – Parchowo Leśniczówka, 7 km, ok. 3 godz. /odcinek średniotrudny/
Rzeka Słupia
Etap II. Rowery
Parchowo leśniczówka – Kajlandia, 9 km, ok. 2 godz. /odcinek łatwy/
Organizator: Rowery Sulęczyno
www.rowerysuleczyno.pl/Parchowo

Nazwa trasy: Trasa 2 czerwona „Mechowiska”
Opis: Dobry wybór dla poszukiwaczy emocji połączonych z wysiłkiem w krótkim czasie. Nieutwardzona droga wzdłuż Mechowisk a zwłaszcza spieniona Rynna Sulęczyńska dostarczają niezapomnianych wrażeń.

Start i meta: Sulęczyno, Kajlandia
Dystans: 5 km rowerem + 4,5 km kajakiem
Czas wycieczki: ok. 3 godz.
Trudność: trudna
Atrakcje: Rynna Sulęczyńska oglądana z brzegu oraz z wody, zapomniany cmentarz ewangelicki, Mechowiska Sulęczyńskie

Etap I. Rowery Kajlandia – most Bukowa Góra, 5 km, ok. 1 godz. /odcinek średniotrudny/
Małymi fragmentami ruchliwe drogi asfaltowe, utwardzone oraz nieutwardzone drogi leśne
Etap II. Kajaki
Most Bukowa Góra – Kajlandia, 4,5 km, ok. 2 godz. /odcinek trudny/
Organizator: Rowery Sulęczyno
www.rowerysuleczyno.pl/Mechowiska

Nazwa trasy: Trasa 3 zielona „Bukowa Góra”
Opis: Urozmaicona i ciekawa trasa rowerowa z nieco uciążliwym podjazdem pod Bukową Górę. Nagradza trudy fajną panoramą jeziora Węgorzyno, przez które płyniemy potem kajakiem.

Start: IT Sulęczyno Meta: OSP Sulęczyno
Dystans: 7,5 km rowerem + 3,5 km kajakiem
Czas wycieczki: ok. 3-4 godz.
Trudność: łatwa
Atrakcje: Zapomniany cmentarz ewangelicki, punkt widokowy Bukowa Góra
Etap I. Rowery IT Sulęczyno – most Bukowa Góra, 7,5 km, ok. 2 godz. /odcinek średniotrudny/
Szlak wzdłuż jezior Guścierz Duży, Guścierz Mały oraz Węgorzyno, punkt widokowy Bukowa Góra
Etap II. Kajaki
Most Bukowa Góra – OSP Sulęczyno, 3,5 km, ok. 1,5 godz. /odcinek łatwy/
Organizator: Rowery Sulęczyno
www.rowerysuleczyno.pl/Bukowa Góra

Nazwa trasy: Trasa 4 niebieska „Kamienne Kręgi”
Opis: Urozmaicona trasa rowerowa śladami przeszłości, z popularnymi Kamiennymi Kręgami w Węsiorach na czele. Oprócz namacalnych dowodów obecności Gotów, można tam ponoć poczuć tajemniczą ziemską energię….

Start: IT Sulęczyno Meta: OSP Sulęczyno
Dystans: 15 km rowerem + 5 km kajakiem
Czas wycieczki: ok. 6 godz.
Trudność: średnia
Atrakcje: Zapomniany cmentarz ewangelicki, Kamienne Kręgi w Węsiorach, Kurhany w Mściszewicach

Etap I. Rowery IT Sulęczyno – most Amalka, 15 km, ok. 3 godz. /odcinek średniotrudny/
Szlak urozmaicony, początkowo drogi leśne, potem drogi asfaltowe ze średnim natężeniem ruchu
Etap II. Kajaki
most Amalka – OSP Sulęczyno, 5 km, ok. 3 godz. /odcinek łatwy/
Rzeka Słupia (jedna łatwa przenioska)
Organizator: Rowery Sulęczyno
www.rowerysuleczyno.pl/Kamienne Kręgi


 

SAMODZIELNE CZARTERY JACHTÓW MOTOROWYCH (HAUSBOTÓW) NA PĘTLI ŻUŁAW W OKOLICACH GDAŃSKA, W POŁĄCZENIU ZE ZWIEDZANIEM NA ROWERACH (WŁASNYCH LUB WYPOŻYCZONYCH OD ORGANIZATORA)

Trasa: Rybina – Elbląg – Malbork – Gniew – Tczew – Gdańsk – Rybina, ok. 200 km, idealne na 7 dni

foto: mat. prasowe

Szlak Pętli Żuław daje wodniakom ogromne możliwości. Przede wszystkim jako pętla jest unikalną ofertą one-way – nie powtarzając tej samej trasy wracamy do bazy w Rybinie. Pokonanie 200-kilometrowego szlaku w tydzień nie stanowi problemu i nie jest męczące – samo pływanie z optymalną prędkością marszową na poziomie 8,5-9,0 km/h zajmuje około 25 godzin, czyli maksymalnie kilka godzin dziennie. Po drodze pokonujemy interesujące pod względem hydrotechnicznym śluzy i mosty zwodzone, co dodatkowo urozmaica naszą podróż. Zawsze jednak wystarczy czasu na wypoczynek i podziwianie niezwykłej przyrody tego jedynego skrawka Polski położonego poniżej poziomu morza. Bywa, że czasem płyniemy wyżej od otaczających nas pól, które położone są w depresjach. Dla spragnionych ciszy i spokoju proponujemy postoje przy dzikich, urokliwych brzegach. Żuławskie rzeki znakomicie nadają się do kąpieli, a cumując w pobliżu wybrzeża możemy łatwo dostać się na bałtycką plażę i dla odmiany popływać w słonej wodzie. Nie braknie nam też czasu na poznanie niezliczonych walorów turystyczno-krajoznawczych regionu. Po zacumowaniu w jednej z wielu przestronnych, dobrze zorganizowanych przystani (z pełną infrastrukturą w postaci toalet, pryszniców, punktu poboru wody i przyłącza jachtu do zasilania) możemy skorzystać z rowerów (własnych lub dostarczonych przez organizatora) i udać się do miasteczka. Czekają tam na nas ciekawe zabytki, muzea, galerie oraz klimatyczne kawiarnie i restauracje, serwujące również lokalną kuchnię. Dlatego Żuławy to idealne miejsce na rodzinny wypoczynek. Zwiedzając majestatyczne gotyckie kościoły i zamki krzyżackie, czy też tajemnicze domy podcieniowe dzieci mogą poznać historię, dobrze się przy tym bawiąc, a na dokładkę poszaleć w rodzinnych parkach rozrywki oraz podziwiać polderowy krajobraz z wagonika kolejki wąskotorowej.

Najważniejszy jest jednak wspólny rejs hausbotem, na pokładzie którego – wypełniając codzienne wodniackie obowiązki – funkcjonujemy jako załoga i razem przeżywamy niezwykłą przygodę, a w przerwie między rejsami wsiadamy na rower i pędzimy przed siebie po bezkresnych żuławskich łąkach i polach…
Więcej na www.zeglugawislana.pl


Partner serwisu